
Budując ogrodzenie elektryczne przeciwko jeleniom, danielom czy sarnom należy zbudować stabilną konstrukcję. Szkielet musi być odporny na napieranie tych bardzo silnych zwierząt o dużej masie. Najlepiej zastosować stabilne słupki drewniane. Jeżeli zdecydujemy się na paliki z tworzywa musimy pamiętać, że są to słupki pomocnicze i dlatego należy je rozstawić w jednakowej odległości pomiędzy słupkami drewnianymi.
Sarny czy jelenie to zwierzyna bardzo skoczna, szybko poruszająca się. Bardzo dobre efekty daje zastosowanie na samej górze taśmy elektrycznej, a na pozostałych linki stalowej lub plecionek ewentualnie drutu ocynkowanego. Takie rozwiązanie sprawia, że zwierzęta płowe mają szansę dostrzec ogrodzenie elektryczne z daleka.
Dodatkową zaletą zastosowania taśmy na górnym poziomie jest to, że nawet jeżeli pędzący byk z porożem wpadnie na ogrodzenie, to ma szansę wyplątać się z taśmy. Poroże, które wplącze się w drut zazwyczaj skutkuje zerwaniem całego pastucha.
Dzikie zwierzęta wymagają użycia większego zapasu mocy niż zwierzęta udomowione. Proponujemy zastosowanie mocnych elektryzatorów o wysokim napięciu przynajmniej 10.000V.
Warto zamontować izolatory narożne i napinające, które zwiększają stabilność i trwałość całego pastucha podczas napierania przez dziką zwierzynę na ogrodzenie elektryczne.
Szczególne znaczenie ma zamontowanie sprężyn amortyzujących i napinaczy do drutu.
Sprężyna napinająca amortyzuje linie ogrodzenia, chroni przed zerwaniem, oraz zabezpiecza przewody przed zerwaniem. Napinacz natomiast reguluje naprężenie przewodów w ogrodzeniu elektrycznym.