Przed zakupem odpowiednio dostosowanego do naszych potrzeb elektryzatora należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak :
W jaki sposób będę zasilać elektryzator ?
Jeżeli posiadasz dostęp do sieci elektrycznej, najlepiej zakupić pastucha na napięcie sieciowe 230V. Zaletą elektryzatorów sieciowych jest tańsza eksploatacja oraz to, że nie trzeba ciągle monitorować czy czasem bateria albo akumulator nie rozładowały się. Często jest jednak tak, że pastwiska są oddalone od źródła zasilania i nie masz wyboru- musisz zdecydować się na pastucha którego będziesz zasilać z akumulatora czy baterii. Coraz bardziej popularne stają się również elektryzatory zasilane z panelu słonecznego.
Na jakie zwierzęta potrzebuje pastucha ?
Kolejny ważny czynnik to dostosowanie odpowiednich parametrów elektryzatora ( moc, napięcie) do danego zwierzęcia. Niektóre zwierzęta posiadają grubą skórę i sierść lub futro co stanowi pewnego rodzaju izolację ( np. dzik, owca, wydra, lis )
Zwierzęta mają różny próg bólu. Dla przykładu konie są bardzo wrażliwe i do upilnowania wystarczy im elektryzator Redyk AB 200, którego moc wyjściowa to 0,25 dżula. W przypadku dzików musimy zastosować znacznie silniejszy elektryzator o wysokim napięciu np. Redyk A4,
Jaką powierzchnię będę grodzić ? Jakie mam warunki terenowe?
Należy wybrać elektryzator o parametrach dostosowanych do długości ogrodzenia i rodzaju podłoża, na którym budujemy ogrodzenie elektryczne.
Grunty piaszczyste i kamieniste oraz grunty suche źle przewodzą prąd. Takie podłoże warunkuje wybór silniejszego elektryzatora oraz rozbudowę systemu uziemiającego.
Na przykład jeśli będziesz grodzić długie ogrodzenie o silnym porośnięciu wówczas trzeba zakupić elektryzator, który jest dedykowany do pracy w trudnych warunkach. Zazwyczaj są to mocne elektryzatory o wysokim napięciu.
Jeśli natomiast będziesz grodzić krótkie ogrodzenie stykające się sporadycznie z roślinnością dla łatwych do upilnowania zwierząt takich jak np. bydło mleczne, konie, koty, małe psy z drobną sierścią- ogrodzenie już będzie skuteczne przy zastosowaniu energii impulsu od 0.2 do 0.5 dżula.
Ważne !
Aby ogrodzenie było skuteczne i funkcjonowało prawidłowo kluczowe jest użycie odpowiednich elementów do budowy pastucha o odpowiednich parametrach.
Pamiętaj, że wybór odpowiednio dobranego elektryzatora to tylko pół sukcesu. Decydujące jest dopasowanie wszystkich elementów, które wchodzą w skład ogrodzenia elektrycznego.
Jeśli budujesz długie ogrodzenie kup przewody przeznaczone do długich ogrodzeń o dobrej przewodności. Kupując taśmę, linę czy plecionkę zwracaj uwagę na takie cechy jak wytrzymałość na rozerwanie, oporność czy maksymalna długość ogrodzenia. Zastosuj oryginalne izolatory, które blokują upływ prądu do ziemi. Kiedy łączysz ze sobą dwa odcinki przewodów zaopatrz się w złączki do taśmy, lin, plecionek czy drutu (nie wiąż w supeł !). Przy zastosowaniu złączek zapewniona jest ciągłość systemu elektrycznego w ogrodzeniu. Zadbaj o odpowiednie uziemienie, a w razie potrzeby rozbuduj system uziemiający.
Należy wziąć pod uwagę umieszczenie przewodów na odpowiedniej wysokości oraz odpowiednią liczbę przewodów ogrodzenia elektrycznego w przypadku danego gatunku zwierząt. Więcej porad w działach : BUDOWA OGRODZEŃ ELEKTRYCZNYCH oraz OCHRONA UPRAW