Ochrona stawów przed wydrami nie jest prostym zadaniem. Decydującym czynnikiem gwarantującym powodzenie jest wybór elektryzatora.
Do ochrony rozległych stawów rybnych polecamy elektryzator Redyk A4.
Z kolei do ochrony małych oczek wodnych dedykowany jest elektryzator EBS-872/M1 ( elektryzatory do kupienia na stronie www.werako.pl)
Należy pamiętać, iż wydra po zetknięciu się z ogrodzeniem elektrycznym odczuwa siłę impulsu elektrycznego jeszcze mocniej, ponieważ zazwyczaj jej ciało jest wilgotne.
Ogrodzenie elektryczne na wydry powinno przebiegać blisko linii brzegowej danego stawu lub oczka wodnego (słupki po których biegną przewody pastucha, nie mogą znajdować się w wodzie !).
Podczas projektowania linii ogrodzenia elektrycznego do zabezpieczania chronionych obiektów wodnych należy wziąć pod uwagę aby umieścić przewody na odpowiedniej wysokości. Odstępy między poszczególnymi poziomami muszą być niewielkie – ok 10 do 15 cm (tak aby wydra nie miała szansy prześlizgnąć się między przewodami).
Bardzo dobre efekty daje stosowanie napinaczy oraz sprężyn naciągowych, które zabezpieczają przewody przed rozluźnieniem, amortyzują linie ogrodzenia i tym samym chronią przed zerwaniem. Dodatkowo napinacz i sprężyna neutralizuje różnice naprężenia na skutek wahań temperatury (drut pozostaje równomiernie naprężony zarówno latem jak i zimą).
Do budowy ogrodzenia przeciw wydrom można użyć zarówno drutu, linki stalowej jak i plecionki. Kluczowe będzie zapewnienie właściwego naprężenia zwłaszcza pierwszej linii (nad ziemią), która w tym przypadku musi być bardzo nisko aby uniemożliwić wydrze przeciśnięcie. Dodatkowe utrudnienie będą stanowiły przerastające trawy, które osłabiają impuls elektryczny. Dlatego należy dokładnie wykaszać teren aby zminimalizować stykanie się traw czy roślinności z linią ogrodzenia.